• ZASADY PROWADZENIA ZDALNEGO NAUCZANIA W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA 

      W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH IM. KS. ANDRZEJA PRZYBYŁY SDB W BARNÓWKU

    • ZAŁACZNIK   NR   1/2022/2023

      ZASADY PROWADZENIA ZDALNEGO NAUCZANIA W OKRESIE CZASOWEGO OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA 

      W ZESPOLE PLACÓWEK OŚWIATOWYCH IM. KS. ANDRZEJA PRZYBYŁY SDB W BARNÓWKU

        

      1. Postanowienia wstępne

      · ZPO w Barnówku zapewnia wszystkim uczniom, rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom płaszczyznę komunikacji elektronicznej, udostępniając usługę Google  Classroom i jednocześnie zapewniając ochronę użytkowników poprzez indywidualne hasła dostępu oraz bezpieczne przekazywanie materiałów.

      · Każdy uczeń szkoły posiada aktywne konto Google Classroom.

      · Nauczaniem zdalnym zostają objęci uczniowie wskazanych klas, w tym także uczniowie realizujący obowiązek nauki poprzez nauczanie indywidualne.

      · Zdalny tryb nauczania polega na wykorzystaniu narzędzi multimedialnych do ukierunkowania uczniów – w miarę możliwości – do samodzielnej pracy.

      · Przyjmuje się, iż z dniem wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19, nauczyciel w ramach nauczania zdalnego jest zobowiązany – w miarę możliwości – do bieżącej realizacji podstawy programowej.

       

      1. Dostęp do infrastruktury informatycznej, oprogramowania i Internetu umożliwiających interakcję między uczniami a nauczycielami prowadzącymi zajęcia.

      Nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość oznacza skorzystanie w procesie edukacji z wszelkich dostępnych środków komunikacji, które nie wymagają osobistego kontaktu ucznia z nauczycielem. Nauczyciele i uczniowie powinni dysponować potrzebnymi urządzeniami do pracy zdalnej. W sytuacji problemowej wykorzystane zostaną alternatywne metody nauczania opracowane indywidualnie przez nauczyciela.

      1. Technologie informacyjno – komunikacyjne wykorzystywane przez nauczycieli do realizacji zajęć

       

        1. Do realizacji zajęć dopuszcza się następujące formy zdalnego nauczania:

      · wysyłanie wiadomości przez nauczyciela do uczniów oraz ich rodziców (prawnych opiekunów), w których określa się tematykę zajęć, zagadnienia do powtórzenia lub – w miarę możliwości – do samodzielnego opanowania, wskazówki, jak wywiązać się z wyznaczonych zadań oraz źródła i środki dydaktyczne, z których należy korzystać; nauczyciel wyznacza także uczniom termin na wywiązanie się z przydzielonych zadań oraz określa metodę, w jaki sposób zamierza to skontrolować,

      · przeprowadzenie lekcji w trybie zdalnym w formie konferencji wideo z danym oddziałem, w ściśle określonym uprzednio przez nauczyciela terminie, zaplanowanym z uwzględnieniem ewentualnych przeszkód natury organizacyjnej i technicznej, które mogłyby skutkować niemożnością wzięcia przez część uczniów udziału w takiej formie lekcji.

       

        1. Podstawowymi narzędziami w komunikowaniu się pomiędzy nauczycielami          a uczniami są następujące narzędzia multimedialne:

      · Google Classroom

      · platforma Librus

        1. Dopuszcza się inne narzędzia multimedialne po wspólnym ustaleniu nauczyciela z uczniami.
        2. Wszelkiego rodzaju pisemne zadania wyznaczone uczniom do samodzielnego    wykonania powinny zostać opisane w zakładce „ZADANIA DOMOWE” w dzienniku elektronicznym Librus i tym samym kanałem powinny być odbierane przez nauczyciela w celu monitorowania postępów uczniów, weryfikacji ich wiedzy i umiejętności, a także umożliwienia wychowawcy klasy oraz dyrekcji szkoły sprawowania nadzoru nad zdalną pracą uczniów.

      Oddział przedszkolny:

      Zdalne nauczanie w przedszkolu odbywa się poprzez:

      · Zamieszczanie tematyki zajęć i materiałow edukacyjnych na stronie internetowej przedszkola

      · Materiały edukacyjne przesyłane za pośrednictwem dziennika elektrycznego oraz pocztą elektroniczną

      · Konsultacje indywidualne przeprowadzane telefonicznie

      1. Zadania dzieci, nauczycieli i rodziców podczas kształcenia na odległość:

      · Dziecko objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego jest zobowiązane do uczestniczenia w formie kształcenia na odległość

      · Nauczyciel w godzinach pracy (tak jak w tygodniowym rozkładzie zajęć) przesyła materiały dydaktyczne oraz odpowiada na indywidualne zapytania dzieci i rodziców (dostępny harmonogram konsultacji)

      · Dobór narzędzi podczas kształcenia zdalnego powinien uwzględniać aktualne zalecenia medyczne odnośnie czasu korzystania z urządzeń (komputer, telefon) i ich dostępności w domu, wiek i etap rozwoju dzieci, a także sytuacje rodzinną uczniów

      · Wychowawcy grup zobowiązani są do stałego kontaktu z nauczycielami, rodzicami i dziećmi w celu systematycznego monitorowania zdalnego nauczania

      · Zadaniem rodzica jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do nauki w domu (w tym dostęp do komputera, Internetu, kamerki i mikrofonu) oraz wspieranie i zachęcanie go do formy kształcenia na odległość

      1. W przypadku, gdy dziecko nie posiada komputera, informację taką przekazuje wychowawcy, zaś wychowawca, dyrektorowi placówki.

      Dyrektor wspólnie z rodzicami organizuje pomoc w kwestiach zabezpieczenia ucznia / dziecka w odpowiedni sprzt.

      1. Zadaniem nauczycieli przedszkola jest przekazywanie rodzicom informacji dotyczących min.:

      · propozycji wykonania prac plastycznych, projektów technicznych, zabaw badawczych lub eksperymentów

      · konkretnych propozycji aktywności dziecka, adekwatnych do realizowanego w przedszkolu programu

      · opracowanych propozycji twórczej aktywności dzieci

      · wskazywania zasobów internetowych, np. słuchowisk, audycji radiowych, informacji o programach telewizyjnych, a także programów i zabaw online. Materiały powinny być udostępniane w rozsądnej ilości i w odpowiednich odstępach czasowych.

      1. Sprawdzanie postępów, w tym informowanie dzieci i rodziców o postępach w nauce odbywa się za pomocą  poczty elektronicznej.
      2. Potwierdzeniem podejmowania przez dzieci aktywności zdalnej jest: odbieranie wiadomości, zapoznanie się z przesyłanym materiałem edukacyjnym, wykonywanie zadań w formie ustalonej dla stosowanego narzędzia zdalnego nauczania.

      Potwierdzona i udokumentowana w wymieniony wyżej sposób obecność dziecka na zajęciach wpisywana jest do dziennika zajęć.

      1. Dzieci nie mogą być obciążoni nadmierną ilością materiałów edukacyjnych. Przesłane materiały muszą być adekwatne do ich rozwoju. Dziecko wykonuje zadania wskazane przez nauczyciela w określonym przez niego czasie.
      2. W celu zapewnienia bezpieczeństwa w sieci, zgodnie z zaleceniami RODO, nauczyciele zobowiązani są do wykorzystywania podanych przez rodziców i dzieci adresów e-mailowych i numerów telefonu wyłącznie do kontaktów związanych ze zdalną pracą.

       

      4. Zasady bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach z wykorzystaniem technologii informacyjno –komunikacyjnych

       

      · Przed każdymi zajęciami należy wyłączyć wszystko na komputerze lub komórce, co może rozpraszać i przeszkadzać w uczestnictwie w zajęciach.

      · Należy zawsze logować się swoim imieniem i nazwiskiem, nie wolno podszywać się pod nikogo innego, ani zmieniać nicków w czasie lekcji.

      · Dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników lekcji nie wolno podawać nikomu spoza klasy hasła dostępu ani linku do prowadzonych zajęć.

      · Lekcji nie wolno nagrywać, fotografować i robić print screenów bez zgody nauczyciela.

      Publikowanie i rozpowszechnianie zarejestrowanych nagrań i fotografii jest zakazane. Złamanie tych zasad wiąże się z konsekwencjami wychowawczymi,  a w przypadku publikowania lub rozpowszechniania – także prawnymi.

      · W trakcie lekcji należy odzywać się kulturalnie, nie używać wulgaryzmów, nie wyśmiewać innych, nie wolno krytykować i obrażać.

      · Nie wolno podnosić na siebie głosu mówiąc przez komunikator, czy w trakcie aktywności na forach.

      · Nie wolno rozłączać się przed zakończeniem zajęć bez zgody nauczyciela prowadzącego lekcję.

      · Uczeń jest obecny na zajęciach online, gdy ma włączoną kamerę oraz gdy potwierdza swoją obecność, kiedy nauczyciel ją sprawdza i ma włączony mikrofon podczas udzielania ustnej odpowiedzi. W innym przypadku jest nieobecny. W razie problemów technicznych należy zgłosić problem wychowawcy/nauczycielowi prowadzącemu lekcje. Nauczyciel może także poprosić o włączenie kamerki podczas pisania kartkówki/sprawdzianu.

      · Uczeń nieobecny na zajęciach online zobowiązany jest do uzupełnienia materiału omawianego na zajęciach we własnym zakresie. 

      · Zajęcia online wymagają od nas wszystkich skupienia. Szanujmy swój czas i koncentrujmy się na tym, co dzieje się na zajęciach. Jeśli zajęcia będą zakłócane, nauczyciel może wyciszać klasę i dać dostęp do mikrofonu tylko wskazanym uczniom.

       

       

      5. Źródła i materiały wykorzystywane do realizacji zajęć

      W trakcie prowadzenia zajęć nauki zdalnej nauczyciele mogą korzystać z następujących źródeł i materiałów:

      · Zintegrowanej platformy edukacyjnej e-podręczniki;

      · Serwisu internetowego YouTube – filmy i prezentacje;

      · Platform e-learningowych;

      · Bezpiecznych strony internetowych;

      · Innych platform edukacyjnych np.: Genially.

       

      6. Modyfikacja programów nauczania

       

      W trakcie zdalnego nauczania dopuszcza się modyfikację programów wchodzących w skład szkolnego zestawu programów nauczania. Decyzja o konieczności modyfikacji będzie podejmowana na bieżąco, po dokonaniu analizy sytuacji.

       

      7. Modyfikacja szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego

       

       1.W sytuacji nauczania zdalnego lub hybrydowego zmodyfikowane mogą zostać niektóre treści i założenia szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego:

      · zaplanowane wydarzenia, takie jak Ślubowanie klas I, DEN, Narodowe Święto Niepodległości,  Andrzejki, Mikołajki, wigilie klasowe, Jasełka,  Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki,Dzień Rodziny, Akademia z okazji 3 Maja, Święto Szkoły itp. nie odbędą się w ogóle, odbędą się  z udziałem mniejszej liczby uczestników lub odbędą się online, czy też przy użyciu prezentacji multimedialnych.

      · odwołane zostaną warsztaty prowadzone przez instytucje zewnętrzne, wyjazdy uczniów na wycieczki, wyjazdy do kina, teatru itp. Ograniczona zostanie działalność Szkolnego Wolontariatu.

      · Pozostałe punkty szkolnego programu wychowawczo-profilaktycznego będą realizowane zdalnie przy pomocy dostępnych technologii.

       

      · Decyzja o konieczności modyfikacji szkolnego programu wychowawczoprofilaktycznego będzie podejmowana na bieżąco, po dokonaniu analizy sytuacji, w której istotnym czynnikiem będzie okres, na jaki uległ zmianie model nauczania. Im krótszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo potrzeby wprowadzania zmian w programie.

       

      8. Organizacja zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem ramowych planów nauczania.

      Dla wszystkich uczniów:

      · Dyrektor szkoły podaje plan zajęć obowiązujący na czas trwania nauczania zdalnego.

      · Godziny rozpoczęcia lekcji są takie same, jak w warunkach szkolnych.

      · Lekcja prowadzona w trybie online trwa minimum 30 minut, zaś pozostały do końca lekcji czas  może stanowić praca własna uczni ów, w trakcie której nauczyciel pozostaje na platformie do dyspozycji uczniów.

      · Sposób prowadzenia lekcji powinien być odnotowany w terminarzu Librusa najpóźniej dzień wcześniej do godz. 20.00.

      · Koła zainteresowań, zajęcia wyrównawcze, rewalidacyjne, zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne odbywają się zdalnie zgodnie z ustalonym planem.

      9. Organizacja zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb ucznia.

      · Podczas prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik zdalnego kształcenia, nauczyciele i specjaliści muszą uwzględnić specjalne potrzeby edukacyjne uczniów, dostosować sposoby i metody pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikające z indywidualnych programów edukacyjnoterapeutycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym.

      · Uwzględniając zalecenia dotyczące uczniów szkoły, które zawarte są w stosownych orzeczeniach i opiniach, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty: a) wydłużenie czasu pracy ucznia,

      b) podczas zdalnego nauczania, uczeń ma możliwość samodzielnego dostosowania tempa pracy do swoich potrzeb, jednak w przypadku, gdy należy rozwiązać quiz lub test ograniczony przedziałem czasowym, potrzeba wydłużenia czasu pracy ucznia powinna być uwzględniona przez nauczyciela.

      · Należy brać pod uwagę fakt, że uczeń z dysleksją może mieć trudności z właściwym odczytaniem i interpretacją tekstu (skomplikowane polecenia do zadań, zadania obejmujące interpretację lub analizę tekstu itp.).

      · Konieczne jest uwzględnienie zaleceń zawartych w indywidualnych programach edukacyjno terapeutycznych, które mogą być realizowane podczas zdalnego nauczania.

      · Bardzo ważne jest również ustalenie form kontaktu nauczyciela z uczniem lub jego rodzicem w celu wyjaśnienia wątpliwości związanych z przesłanym do realizacji materiałem. Należy również pamiętać, że polecenia przekazywane przez nauczyciela muszą być jednoznaczne, proste i czytelne. Nauczyciele powinni także stosować wzmocnienia pozytywne.

      · Opracowany i realizowany dzienny rozkład zajęć uczniów, jak również dobór narzędzi pracy zdalnej, powinny uwzględniać możliwości psychofizyczne ucznia, jego wiek i etap edukacyjny oraz zalecenia medyczne odnoszące się do czasu korzystania z urządzeń umożliwiających pracę na odległość.

      10. Potwierdzenie uczestnictwa uczniów na zajęciach oraz sposób i termin usprawiedliwiania nieobecności uczniów na zajęciach edukacyjnych.

       

      · Uczniowie rozpoczynają zajęcia punktualnie. Są do nich przygotowani – mają zeszyty, podręczniki, pomoce dydaktyczne oraz włączone głośniki i mikrofony. Brak kontaktu z uczniem podczas lekcji będzie traktowany jako nieobecność. Uczeń, który dołączy spóźniony na zajęcia online zobowiązany jest poinformować, na głos iż do zajęć dołączył. Do obecności nie wystarczy tylko samo zaświecenie ikonki o logowaniu.

      · Nauczyciel w trakcie lekcji online sprawdza obecność i odnotowuje ją w dzienniku Librus.

      · Obecność uczniów jest monitorowana w celu motywowania do bieżącego uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach i systematycznej realizacji zadań w ramach zdalnego nauczania.

      · Usprawiedliwienie nieobecności powinno być wysłane do wychowawcy klasy za pośrednictwem dziennika Librus.

       

      11. Sposób monitorowania postępów uczniów oraz sposób weryfikacji wiedzy i umiejętności uczniów.

      Informowanie uczniów, rodziców o postępach w nauce, a także uzyskanych ocenach.

       

      W czasie nauczania zdalnego uczeń ma odnotowaną obecność na zajęciach lekcyjnych, gdy jego aktywność jest widoczna poprzez:

      · przesyłanie plików z tekstami wypracowań, rozwiązaniami zadań, nagranymi wypowiedziami, prezentacjami itp. Poleconymi przez nauczyciela,

      · wypowiedzi ucznia na forum;

      · udział w dyskusjach on-line;

      · rozwiązywanie różnorodnych form quizów i testów;

      · wypełnianie testów on-line;

      · wysyłanie zdjęć swoich prac nauczycielowi.

      · efekty pracy na różnych portalach społecznościowych pod kierunkiem nauczyciela:

      · Uczniowie, którzy nie podejmują prób uczestniczenia w zajęcia i nie wykazują się aktywnością - nie uzyskują oceny pozytywnej.

      · O pracach, które podlegają ocenie decydują nauczyciele poszczególnych przedmiotów.  Zadania wskazane przez nauczyciela ucze ń wykonuje, przestrzegając ustalonych  termin ów, a w przypadku niemożności wykonania zadania prosi go o pomoc w rozwiązaniu napotkanego problemu.

      · Szczegółowe kryteria oceniania ustalają nauczyciele w przedmiotowych systemach oceniania. 

      · Dopuszcza się możliwość zamieszczania dodatkowego materiału dla uczniów potrzebujących większej liczby ćwiczeń lub chętnych do poszerzenia swojej wiedzy i umiejętności.

      · Podstawowymi kanałami komunikacji pomiędzy nauczycielem rodzicami i uczniami jest e-dziennik i e-mail oraz konsultacje on-line przy użyciu wybranego przez nauczyciela komunikatora. Rodzic może kontaktować się nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem specjalnym, psychologiem na bieżąco w wymieniony wyżej sposób. · Ocenie podlegaj ą:

      1. Notatka wykonana w zeszycie zgodnie ze wskazówkami nauczycielawysłana za pomocą zdjęcia, e-maila, e-dziennika.
      2. Karta pracy po przerobieniu partii materiału – zapowiedziana kilka dni wcześniej, wysłana na konto ucznia lub rodzica, wykonana przez ucznia w określonym czasie i zwrócona w postaci: zdjęcia, pliku z rozwiązaniami.
      3. Odpowiedź pisemna na zadane pytanie lub określony temat (wypracowanie) zgodnie ze wskazówką.
      4. Praca domowa, np. wykonana w zeszycie ćwiczeń lub wykonana według wskazówek nauczyciela, wysłana w konkretnym terminie w postaci: zdjęcia , pliku ,maila. 
      5. Wykonanie dodatkowej pracy - referat, prezentacja, ulotka - wysłane na konto nauczyciela. 
      6. Wypowiedź w formie ustnej poprzez dostępne platformy i komunikatory.
      7. Ocenianie z plastyki, techniki :  ocena prac plastycznych i technicznych podkątem realizacji tematu i wykorzystania⎫ określonych zagadnień plastycznych, estetyki, wykorzystania środków plastycznego wyrazu, oryginalności, pomysłowości. 
      8. Ocenianie z muzyki:  prace teoretyczne dotyczące informacji z życia lubtwórczości danego kompozytora, cech charakterystycznych danej epoki gatunki i formy muzyczne,  prace dotyczące podstawowych pojęć muzycznych,  prace dotyczącą rytmu (pisanie elementarnych ćwiczeń rytmicznych w zeszycie do nut).
      1. Ocenianie z wychowania fizycznego: Poziom zaangażowania ucznia w wykonywanie samodzielnie ćwiczeń (potwierdzenie przez rodziców wykonywania  ćwiczeń - raz w miesiącu).
      2. W przypadku nieodrobienia zadania i nieprzesłania um ówionej  pracy uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
      3. Oceny są wpisywane do e-dziennika do wiadomości ucznia i rodzica.

       

      12. Zasady poprawy ocen: 

      · Uczeń ma możliwość poprawy sprawdzianu sprzed okresu nauczania zdalnego (dwa tygodnie przed) w formie ustnej lub pisemnej po wcześniejszym ustaleniu terminu z nauczycielem.

      · Sprawdzian z nauczania zdalnego uczeń ma prawo poprawić do trzech dni po otrzymaniu oceny w e-dzienniku, po wcześniejszym ustaleniu terminu z nauczycielem.

      · Podczas zdalnego nauczania obowiązuje monitorowanie postępów uczniów na podstawie komunikacji z nimi na podstawie otrzymanych wykonanych zadań oraz skrupulatnego egzekwowania prac od uczniów.

       W razie braków nast ępuje przypomnienie o wysłaniu zadanej pracy do nauczyciela (uczeń ma 2 dni na uzupełnienie zaległości).  

      · Jeżeli nie ma informacji zwrotnej nauczyciel informuje rodziców lub wychowawcę o braku współpracy ze strony ucznia. 

      · W czasie zdalnego nauczania istnieje możliwość konsultacji z wychowawcą, nauczycielem danego przedmiotu, pedagogiem. Preferowaną formą kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi jest rozmowa telefoniczna, kontakt mailowy lub za pomocą dziennika elektronicznego.

      · Nauczyciel monitoruje postępy uczniów w nauce na platformie.

      W razie potrzeby wysyła uczniom filmiki z wyjaśnieniami niezrozumiałych zagadnień.

      13. Zasady oceniania zachowania uczniów w okresie zdalnego nauczania

      W trakcie trwania nauki zdalnej w klasach IV-VIII utrzymane zostaje punktowe ocenianie zachowania, a w edukacji wczesnoszkolnej ocena opisowa.

      Ocenie podlega:

      · Punktualne uczestnictwo w lekcjach on-line.

      · Przygotowanie miejsca pracy do nauki, stosowny strój.

      · Przestrzeganie zasad savoir-vivre podczas komunikacji zdalnej.

      · Usprawiedliwianie nieobecności na zajęciach on-line przez ucznia/rodzica.

      · Niesienie pomocy innym, dzielenie się wiedzą i umiejętnościami, tworzenie grup wsparcia wśród społeczności szkolnej.

      · Systematyczne i terminowe odsyłanie zadanych prac nauczycielowi.

      · Inicjowanie zadań (w tym zadań ruchowych), akcji edukacyjnych oraz inicjatyw integrujących uczniów, rodziców, nauczycieli.

       Zachowanie uczniów podczas lekcji online, naruszanie ustalonych form wspó łpracy, będą miały wpływ na ocenę z zachowania. Dodatkowo naruszenie punktu 4. dotyczącego Zasad bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach z wykorzystaniem  technologii informacyjno  –komunikacyjnych mo że się   r ównie ż wiązać z  konsekwencjami prawnymi .

    • Kontakty

      • Zespół Placówek Oświatowych im. Ks. Andrzeja Przybyły SDB w Barnówku, Różańsko, ul. Barnówko 38
      • 95 760 26 62
      • Barnówko 38, 74-311 Różańsko Barnówko Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych