• Misja i wizja

Misja i wizja szkoły

Wiedza jest najbardziej wartościowym towarem na świecie.

Każde nowe odkrycie czyni nas bogatszymi”.

Misją Zespółu Placóek Oświatowych im. Ks. Andrzeja Przybyły SDB w Barnóku jest dobre przygotowanie uczniów do podjęcia nauki na wyższym szczeblu edukacyjnym oraz praca nad umiejętnościami i postawami uczniów, aby byli wrażliwi na potrzeby drugiego człowiekai środowiska.

Szkoła powinna wspomagać rozwój osobowy ucznia we wszystkich wymiarach: moralnym, intelektualnym, zdrowotnym, estetycznym, psychicznym, społecznym.

Celem szkoły jest: rozwijać dociekliwość poznawczą ukierunkowaną na poszukanie prawdy, dobra i piękna w świecie, uczyć szacunku dla dobra wspólnego, jako podstawy życia społecznego, kształtować szlachetne postawy życiowe: humanizm, szacunek dla drugiego człowieka, dla jego poglądów, zachowań i przekonań, przygotować do rozpoznawania wartości moralnych, hierarchizacji i możliwości dokonywania wyborów, kształcić
          i wychowywać obywateli XXI wieku.

• Powinna uświadamiać cel nauki szkolnej, sens wysiłku, który ma służyć lepszemu przygotowaniu do podjęcia dalszej nauki, pracy zawodowej oraz czynnemu udziałowi
            w życiu publicznym.

Kurt Vonnegut

Wizja szkoły

Cele ogólne

• Zespółu Placóek Oświatowych im. Ks. Andrzeja Przybyły SDB w Barnóku to szkoła wychowująca, którą tworzą nauczyciele, uczniowie i rodzice. Każde dziecko rozwija swoje umiejętności i postawy. Sprzyja temu mała liczebność oddziałów szkolnych i preferowane aktywne metody pracy.

Znakomicie wykształcona kadra pedagogiczna, pełna energii i inicjatywy, oddana szkole, sprawia, że z roku na rok szkoła wzbogaca i uatrakcyjnia swoją ofertę edukacyjną.

Jest szkołą bezpieczną i przyjazną dla ucznia.

Dla nauczycieli jest miejscem atrakcyjnym do pracy, a dla uczniów to miejsce, do którego przychodzi się z przyjemnością.

Swoje zadania realizuje w ścisłym współdziałaniu z szeroko rozumianym środowiskiem lokalnym oraz instytucjami wspomagającymi. To szkoła osadzona w środowisku, użyteczna dla niego.

Osiągane sukcesy w pracy dydaktyczno-wychowawczej są wynikiem zaangażowania kompetentnej kadry pedagogicznej, świadomej realizowanej misji i otwartej na potrzeby ucznia.

Jest zorientowana na edukację informatyczną i medialną. Szkoła, stale podnosząc efektywność nauczania, wprowadza nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjnych.

Innowacje pedagogiczne skierowane są na integrację międzyprzedmiotową i nauczanie blokowe.

W placówce obowiązuje jednolite prawo wewnątrzszkolne.

Rodzice aktywnie uczestniczą w życiu szkoły. Są partnerami we wszystkich podejmowanych działaniach. Współtworzą prawo szkolne i programy, wspomagają ich realizację.

• Wspieranie wszechstronnego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych zainteresowań ucznia.

• Wprowadzenie ucznia w świat kultury i sztuki.

• Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

• Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkole.

• Rozwijanie umiejętności społecznych ucznia przez zdobywanie prawidłowych doświadczeń we współżyciu i współdziałaniu w grupie rówieśniczej.

• Tworzenie warunków do różnorodnej działalności uczniów na terenie szkoły.

• Przygotowanie uczniów do egzaminów zewnętrznych.

• Przygotowanie uczniów do wyboru drogi dalszego rozwoju.

• Tworzenie szkoły, w której cała społeczność będzie miała poczucie

bezpieczeństwa, partnerstwa i przyjaznego klimatu.

• Rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.

• Wzmacnianie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, w tym bezpieczeństwa w internecie
              z uwzględnieniem odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

Zadania dydaktyczne szkoły

• Dbanie o intelektualny rozwój osobowy uczniów.

• Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

• Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

• Wprowadzenie doradztwa zawodowego do szkoły.

• Działania na rzecz podwyższenia wyników  egzaminów zewnętrznych.

• Wykorzystywanie wyników egzaminów do podnoszenia efektywności kształcenia.

• Doskonalenie procesu dydaktycznego w kierunku kształtowania u uczniów umiejętności interdyscyplinarnych.

• Organizowanie różnych form zajęć pozalekcyjnych i pomaganie w pełnym rozwoju talentów, zainteresowań.

• Rozwijanie umiejętności twórczego myślenia.

• Wyrabianie umiejętności korzystanie z równych źródeł informacji.

• Przygotowanie uczniów do reprezentowania szkoły w konkursach  przedmiotowych.

• Doskonalenie systemu oceniania uczniów.

• Wypracowanie systemu wsparcia dla uczniów osiągających słabe efekty  i dostosowanie wymagań dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

• Kontakty

• Zespół Placówek Oświatowych im. Ks. Andrzeja Przybyły SDB w Barnówku, Różańsko, ul. Barnówko 38
      • Barnówko 38, 74-311 Różańsko Barnówko Poland